fbpx

Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów językowych

najczęściej popełniane błędy językowe w internecie

Na jakie błędy trzeba szczególnie uważać, gdy piszesz ważny mail, artykuł czy wpis blogowy? Zapytałam o to Renatę Kumalę, która jest korektorką i na co dzień zajmuje się poprawianiem tekstów.

Najczęściej popełniane błędy językowe w internecie

Powszechny dostęp do Internetu i pozorna anonimowość sprawiają, że publikować może dziś każdy. Prawie wcale nie piszemy już listów, za to e-maile i SMS-y to nasza codzienność. Piszemy ich tak dużo, że robimy to niemal mechanicznie. Często nie czytamy tego, co napisaliśmy, tylko szybko wysyłamy – bez polskich znaków, z przekręconymi wyrazami, zawsze można przecież powiedzieć, że to słownik w telefonie zrobił nam psikusa. Niektórzy zapominają nawet o zwrotach grzecznościowych.

Gdy wiadomość z błędami trafi do znajomego, pewnie tylko go rozbawi, ale jeśli adresatem będzie nasz potencjalny klient, to możemy go bezpowrotnie stracić. W dobie komunikacji elektronicznej często nie znamy osobiście naszych kontrahentów, oceniamy siebie wzajemnie przez pryzmat treści, które publikujemy na stronach firmowych, blogach czy w mediach społecznościowych. To nasze wizytówki i warto zadbać, aby jak najlepiej o nas świadczyły. Przede wszystkim muszą więc być bezbłędne.

Czym są błędy językowe?

Błąd to odejście od normy językowej, czyli systemu uznawanego za wzorcowy i poprawny. W wypowiedziach nieoficjalnych, codziennych można sobie pozwolić na większą swobodę i drobne odstępstwa od wspomnianych norm, jednak w tekstach pisanych zawsze warto posługiwać się językiem zgodnym z zasadami. Dlaczego? Bo wypowiedź z błędami może zostać negatywnie oceniona przez odbiorców. Główny temat takiej wypowiedzi może stracić znaczenie i przesunąć się na dalszy plan, bo na pierwszym będą błędy. Dlatego każdy, kto chce dotrzeć do większej liczby odbiorców, powinien zapoznać się nie tylko z normą językową, ale również z najczęściej popełnianymi błędami, a wtedy na pewno łatwiej będzie mu ich unikać. Warto też korzystać ze słowników i sprawdzać słowa, których znaczenia nie znamy, żeby uniknąć kłopotliwych sytuacji, np. gdy matkę zastępczą nazwiemy surykatką (zamiast poprawnie: surogatką).

Jakie błędy w tekstach zdarzają się najczęściej?

Wbrew pozorom wcale nie są to błędy ortograficzne. W tekstach, które sprawdzam, najczęściej zdarzają się błędy interpunkcyjne. Kłopoty sprawia szczególnie przecinek – postawienie go we właściwym miejscu to czasami prawdziwe wyzwanie!

Bardzo często mylony jest łącznik z myślnikiem (pauzą i półpauzą), a są to zupełnie różne znaki. Dla porównania:

łącznik (dywiz) –

półpauza –

pauza —

Jednak nie chodzi o sam wygląd. Te niepozorne kreseczki pełnią zupełnie inne funkcje. Łącznik jest znakiem ortograficznym wewnątrzwyrazowym (łączy, pojawia się wewnątrz słów, np. 100-procentowy, flaga biało-czerwona, Wi-Fi, Skłodowska-Curie), a myślnik to znak interpunkcyjny, który pełni funkcję znaku międzywyrazowego. Obecnie najczęściej w funkcji myślnika używana jest półpauza. Myślnik w tekstach występuje często, bo pełni wiele różnych funkcji. Podstawową jest funkcja prozodyczna (oznaczenie przerwy w wypowiedzi, zawieszenia głosu). Myślnik stosuje się również w dialogach, o czym niektórzy autorzy czasem zapominają, oraz w wyliczeniach. Warto zgłębić ten temat, żeby pisać poprawnie.

Kłopotliwy cudzysłów

Kolejny znak interpunkcyjny, który sprawia kłopoty, to cudzysłów. Jest tak dlatego, że w różnych krajach są różne cudzysłowy. W Polsce używamy najczęściej cudzysłowu typograficznego („ ”), ale w tekstach często jest maszynowy, czasem definicyjny lub jeszcze inny. Znak ten bywa też w tekstach nadużywany, autorzy często ujmują w cudzysłów związki frazeologiczne lub słowa, które chcą podkreślić, w efekcie co drugie słowo jest ujęte w cudzysłów, a tekst jest mało czytelny. Na marginesie warto wspomnieć, że cudzysłów bywa też kłopotliwy z powodu… odmiany. Najczęstszy błąd to „w cudzysłowiu”. Tymczasem poprawna odmiana to: cudzysłowu, cudzysłowowi, cudzysłowem, cudzysłowie.

Powyżej przedstawiłam błędy najczęściej spotykane, ale w tekstach zdarza się mnóstwo innych. Czasem mylone jest znaczenie słów – dobry przykład to: w przypadku i w wypadku. W przypadku powinniśmy używać w kontekście pozytywnym, a w wypadku – w negatywnym. Zdarza się, że naruszane są stałe związki wyrazowe (bardzo częsty błąd to: pełnić rolę, podczas gdy można pełnić funkcję lub grać rolę), czasem spotykam błędy frazeologiczne (np. ciężki orzech do zgryzienia, zamiast prawidłowo: twardy orzech do zgryzienia), powszechne są pleonazmy (np. akwen wodny, realny fakt itd.). Nagminnie w tekstach można znaleźć zbędne spacje i entery.

Podsumowując, Twój język świadczy o Tobie, tak samo jak zachowanie czy ubiór. Wystarczy włożyć w pisanie odrobinę wysiłku, przyswoić kilka najważniejszych zasad, przeczytać jeszcze raz (najlepiej na drugi dzień) to, co się napisało, a czytelnik z pewnością doceni te starania. Jeśli nie masz na to czasu i chęci, zawsze możesz skorzystać z usług korektora. Część osób ma opory przed oddaniem swojego tekstu komuś obcemu do poprawy. To zrozumiałe, ale warto pamiętać, że korektor nie ocenia, nie krytykuje – poprawiając błędy i proponując Ci różne ulepszenia, wykonuje swoją pracę. Współpraca z zaufanym korektorem może być dobrą inwestycją. 🙂

Autorką wpisu gościnnego jest Renata Kumala

Korektornia on-line

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *